Panele słoneczne

Układ nadążny za słońcem steruje ruchem paneli słonecznych w dwóch płaszczyznach, tak ilość promieniowania słoneczne padające prostopadle na panele fotowoltaiczne zapewni sporą ilość promieniowania. Czujniki, które znajdują się w układzie nadążnym, wykrywają najjaśniejszy punkt na niebie, i układ za nim podąża.

Układ taki posiada dwie pary czujników, jedna para odpowiedzialna jest za ruch w pionie, natomiast druga para podąża w poziomie. Układ sterujący układu nadążającego reguluje pracę silników wykonawczych. Panele fotowoltaiczne ustawione prostopadle do kierunku do promieni słonecznych absorbuje w czasie letnim 50% więcej promieni słonecznych niż w przypadku paneli ustawiony horyzontalnie. W ziemie ustawienie prostopadłe daje 3-krotnie więcej energii.
Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, gdy są ustawione prostopadle, taka sytuacja jest możliwa w przypadku wyposażenie w mechanizmy sterujące ich pozycją tzw. trackery słoneczne. Poprzez to zwiększone jest wydajność pracy systemu. Trackery dostosowują się do zmieniających się pór roku.

Zalety paneli słonecznych

Energia słoneczna ma potencjał nawet 100% niż zapotrzebowanie na energie. Dużą zaletą instalacji paneli słonecznych jest reedukacja kosztów za prąd. Kolejną zaletą jest to, że promienie słoneczne zaliczają się do odnawialnych źródeł energii, przez co mają niekorzystnego wpływu na klimat i środowisko. Zakładając swoją przydomową instalację fotowoltaiczną, nie jesteśmy zależnie od dostawców energii elektrycznej. Dostęp do tego źródła energii jest nieograniczony. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się obawiać podwyżek cen za prąd. Przeciwny tego rozwiązania uważają, że energie ze słońca można pozyskiwać jedynie w słoneczne dni lub częściowo zachmurzone. Polska to kraj o przejściowym klimacie, więc energia pozyskania jesienią i zimą z paneli słonecznych może być nie wystarczająca, do zapewnienia energii w domu, potrzeba jest wtedy skorzystania ze standardowych źródeł prądu. Panele produkowane są z niebezpiecznych dla środowiska pierwiastków chemicznych. Jednak są to mniejsze szkody dla środowiska niż w przypadku elektrowni węglowych.