Tunel foliowy – odkażanie po sezonie

Ogrodnicy często borykają się z problemem odpowiedniego przygotowania tunelów foliowych na następny sezon. Bez wątpienia wymagają one po zebraniu plonów użycia specjalistycznych środków do odkażenia. Warunki panujące w nich nie tylko przyspieszają wegetację roślin, ale również sprzyjają rozwojowi wszelkich grzybów. Warto pamiętać, że ma to zasadniczy wpływ na uzyskanie odpowiednich plonów w roku następnym. Zdecydowanie należy przystąpić do tej czynności jeszcze przed nastaniem zimy, gdy temperatura w tunelu będzie sprzyjała na wykonanie tej czynności. Powinna ona wynosić około 10 stopni Celsjusza.

Jakie środki użyć do odkażenia tunelów foliowych w ogrodzie?

Do odkażenia należy użyć specjalistycznych środków mających działanie grzybobójcze. Dostępne preparaty Target skutecznie pozwolą zniwelować rozmnażanie się pleśni oraz wszelkich grzybów, które ujemnie wpłyną na pozyskanie wysokich plonów. Wielkość tunelu wymaga dokładnego dostosowania odpowiedniej ilości danego specyfiku. Gotowe środki do zastosowania w opryskach zwalczają wszelkie zgnilizny oraz robactwo, które rozwija się w cieplarnianych i sprzyjających warunkach. Wraz z niszczeniem drobnoustrojów patogennych, spalanie siarki pomaga również w zwalczaniu szkodników takich jak roztocza, przędziorki oraz larwy owadów. Siarka granulowana pozwoli na szybkie i skuteczne odkażenie tunelu foliowego. Dla uzyskania właściwego efektu należy użyć 15 gramów preparatu na m3 tunelu. Do wzmocnienia efektu można zmieszać dwutlenek siatki z saletrą potasową.  W przypadku zakładania po raz pierwszy folii wystarczy niekiedy zastosować tylko mydło potasowe. Po takich działaniach również i gleba wymaga zasilenia preparatami, które zwalczą wszelkie grzyby.

Sposób wykonania odkażania

Zarówno małe opakowania do zastosowania w przydomowych foliach, jak i duże ekonomiczne do typowych gospodarstw ogrodniczych wymagają szczególnej ostrożności. Przed przystąpieniem do czynności odkażania najlepiej obficie oczyścić wewnątrz folię poprzez zlanie wodą. Przy zastosowaniu siarki należy rozłożyć ją w metalowych tackach bądź nawet puszkach, po czym podpalić. Ważne, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu nastąpi równomierne rozprowadzenie gazów. Podczas tego procesu uwalniający się dwutlenek siarki oraz para wodna nie wpływa negatywnie na przyszły rozwój roślin. Z kolei zastosowanie preparatów chemicznych wymaga ścisłego przestrzegania bezpieczeństwa, a następnie długiego wietrzenia tunelów.

Przestrzeganie środków ostrożności w trakcie odkażania tunelów foliowych

Zarówno użycie siarki, jak i innych preparatów chemicznych do odkażania tunelów foliowych wymaga dokładnego zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu danego produktu. Odpowiednie ubranie oraz zabezpieczenie w czasie rozprowadzeniu bądź rozrobienia preparatu jest bardzo istotne. Bezwarunkowo w trosce o własne zdrowie należy założyć rękawice gumowe i maski ochronne jednorazowego użytku. Odzież po wykonaniu odkażania koniecznie trzeba wyprać w wysokich temperaturach. Rozkładając siarkę lub rozpylając środek chemiczny, należy rozpocząć działanie zawsze najdalej od wejścia, a następnie zmierzając w stronę wyjściu. Ważne, aby po całkowitym spaleniu siarki dokładnie wywietrzyć tunel foliowy. Proces spalania się siarki bezwzględnie musi być monitorowany. Nie wolno osobom postronnym ani zwierzętom wówczas umożliwić przebywanie w okolicach tunelu. Spalona siarka może powodować podrażnienie naskórka, oczu, a nawet dróg oddechowych.