Ogród dla dużych i małych, czyli jak zaplanować przestrzeń dla całej rodziny

Aranżacja przestrzeni wokół domu ma kluczowe znaczenie dla osób, które chcą z niej aktywnie korzystać i cieszyć się możliwością przebywania w ogrodzie tak długo, jak długo pozwala na to letnia aura. Sposób, w jaki taka przestrzeń zostanie urządzona, powinien odzwierciedlać oczekiwania wszystkich domowników. Te mogą się różnić w zależności od wieku i zainteresowań poszczególnych członków rodziny. Uwzględniając je, można stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która będzie cieszyć każdego, zarówno młodszego, jak i starszego użytkownika i sprzyjać wspólnemu przebywaniu na terenie ogrodu.

Łączenie różnych funkcji pełnionych przez ogród samo w sobie jest już zadaniem trudnym. Jeśli do tego konieczne jest jeszcze uwzględnienie zróżnicowanych oczekiwań domowników, może być jeszcze trudniej. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, bo przemyślane rozwiązania pozwalają na tworzenie niezwykle funkcjonalnych i przyjaznych użytkownikom przestrzeni.

Wyznacz strefy w Twoim ogrodzie

Zanim przejdziesz do aranżacji ogrodu, zaplanuj jego przestrzeń. Uwzględniając oczekiwania wszystkich domowników, ustal, gdzie znajdzie się miejsce przeznaczone do wypoczynku, a gdzie plac zabaw oraz warzywny ogródek. Bardzo istotne jest również zaplanowanie ścieżek i oświetlenia, które zagwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo. Na terenie ogrodu nie powinno też zabraknąć praktycznego schowka, który pozwoli zabezpieczyć różne narzędzia, urządzenia oraz nawozy, środki ochrony roślin i inną ogrodową chemię. Wielkość poszczególnych stref oraz ich lokalizacja będą zależeć między innymi od potrzeb konkretnej rodziny, a także warunków, jakie panują na danej nieruchomości.

Miejsce wypoczynku z widokiem na plac zabaw

Jeśli planujesz urządzenie na terenie posesji placu zabaw, zadbaj o to, by był widoczny z miejsca, w którym będziesz odpoczywać. Usytuowanie go w pewnej odległości od tarasu, a jednocześnie w taki sposób, by przebywając na nim, móc obserwować bawiące się dzieci, jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i funkcjonalnym. Dodatkowym atutem będzie takie umiejscowienie, które pozwoli też widzieć dzieci z okien salonu albo kuchni. Zaplanowana w ten sposób lokalizacja pozwoli mieć pociechy stale na oku i czuwać nad ich bezpieczeństwem.

Plac zabaw oraz urządzenia, które w nim zagoszczą, powinny zostać dostosowane do wieku pociechy. Piaskownica i huśtawka z czasem może zostać zastąpiona przez ściankę wspinaczkową oraz tyrolkę, a kiedy dzieci dorosną całkiem zlikwidowana. Zanim jednak to nastąpi, warto zadbać, by w pobliżu placu zabaw (zwłaszcza tego, na którym przebywają najmłodsze pociechy) nie było roślin potencjalnie niebezpiecznych – trujących lub posiadający ciernie.

Meble dopasowane do potrzeb

Aranżacja miejsca przeznaczonego do wypoczynku może przybierać różne formy. Wiele zależy od Twoich oczekiwań oraz potrzeb innych domowników. Jeśli przestrzeń ma służyć osobom starszym, które na tarasie będą spędzać wiele czasu, wygrzewając się w promieniach słońca i relaksując przy ciekawej lekturze, to warto zainwestować w wygodne fotele i kawowy stolik. Świetnym pomysłem może być też pufa ze schowkiem, w której znajdzie się koc na chłodniejsze wieczory. A jeżeli przestrzeń ma służyć przede wszystkim wspólnemu biesiadowaniu, to warto wybrać wysoki stół wraz z odpowiednią ilością krzeseł. Można też zdecydować się na dwa zestawy mebli – jeden wypoczynkowy z sofą i kawowym stolikiem, a drugi z wysokim stołem. A jeśli z uwagi na niewielką przestrzeń ogrodu albo ograniczone fundusze nie jest to możliwe, to alternatywą może być dostępny w https://bazkar.pl ławostół Lyon, który w kilku prostych krokach można z kawowego stolika przekształcić w wysoki stół.

Miejsce do przechowywania

Na terenie ogrodu nie powinno zabraknąć przestrzeni do przechowywania. Jej wielkość należy uzależnić od ilości przedmiotów, które będą tam zmagazynowane. Zazwyczaj jest to nieduża drewutnia, szopka albo inne pomieszczenie. Co powinno się w nim znaleźć? Z pewnością warto zabezpieczyć tam wszystkie przedmioty, które narażone na działanie czynników atmosferycznych mogą szybko niszczeć, a także te, które pozostawione na zewnątrz mogłyby stwarzać zagrożenie dla niektórych użytkowników. Będą to zatem wszelkiego rodzaju ogrodowe narzędzia oraz urządzenia, a także chemia ogrodowa, która mogłaby zaciekawić nieświadome niebezpieczeństwa dzieci. Warto schować tam również rowery, hulajnogi i jeździki dla dzieci. W ten sposób łatwiej utrzymać je w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność.

Przemyślana aranżacja ogrodu może sprostać oczekiwaniom użytkowników w różnym wieku. Warto dobrze wsłuchać się w ich potrzeby, co pomoże urządzić bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń.