Wybór dewelopera – poznaj go lepiej przed zakupem mieszkania

Wybór i zakup nowego mieszkania to czasami nie lada wyzwanie. Mnogość ofert może przytłoczyć, a prócz samego lokum trzeba też wybrać, od kogo się je kupi. Jak zatem wybrać odpowiedniego dewelopera dopasowanego do swoich potrzeb?

Poznaj dewelopera nieco bliżej

Żyjemy w czas, gdzie powszechny dostęp do informacji jest naszym sprzymierzeńcem. W związku z tym jeżeli zainteresuje nas konkretne mieszkanie, które sprzedaje np. dany deweloper w Lublinie, możemy w internecie znaleźć informacje, które pomogą nam w podjęciu wstępnej decyzji, czy będzie to dla nas dobra inwestycja.

W pierwszej kolejności możemy odwiedzić stronę internetową samej inwestycji lub dewelopera. Na niej znajdziemy informacje dotyczącą całej inwestycji, a także samego inwestora. Warto jest sprawdzić, co prócz mieszkania oferuje zakup lokum w danym miejscu. Możemy się w ten sposób dowiedzieć, że np. dane osiedle jest stworzone z myślą o rodzinach z dziećmi.

Kolejnym krokiem są social media. Deweloperzy niekiedy również tym kanałem komunikują się z potencjalnymi klientami, a także osobami, które czekają na odbiór swojego “M”. Można tam czasami znaleźć coś w rodzaju dziennika budowy, pokazujący postępy prac, ale także wypowiedzi osób ze starszych inwestycji, na podstawie których możemy sobie w minimalnym stopniu wyrobić opinię o inwestorze danego przedsięwzięcia.

Warto sprawdzić także strony internetowe, grupy tematyczne czy fora, gdzie możemy znaleźć informacje o konkretnym deweloperze. Mogą to być np. wpisy traktujące o poprzednich inwestycjach. Takie informacje również są przydatne.

Wizyta w biurze nieruchomości

Opuszczając wirtualny świat, można udać się także do biura danego dewelopera, aby na miejscu dokładnie zaznajomić się z ofertą. Przy okazji wizyty, mogą nasunąć się pytania, które możemy od razu zadać, otrzymując na nie odpowiedź “od ręki”. Warto także dowiedzieć się nieco o poprzednich inwestycjach i historii rynkowej firmy. To pozwala nam stworzyć sobie orientacyjny obraz danego dewelopera.

Jeżeli jednak nie mamy możliwości udania się do biura, warto skorzystać z telefonu, by skontaktować się ze sprzedawcą z danej placówki. Co prawda nie będzie to to samo co rozmowa twarzą w twarz, ale pozwoli nam na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, dotyczące mieszkania, osiedla czy samego dewelopera.

Odwiedź zrealizowane inwestycje

Jednym z kroków może być odwiedzenie miejsc realizacji poszczególnych inwestycji. W ten sposób można porównać wizualizacje do stanu faktycznego, a także zobaczyć jak wygląda np. elewacja po kilku latach od zakończonych prac. Jeżeli dopisze nam szczęście, możemy spotkać mieszkańca, którego możemy zapytać o inwestycję czy samego dewelopera.