Fotel Art Deco – mebel jako dzieło sztuki

Fotel art deco glamour chloe velvet

Styl Art déco zapoczątkowany w latach 20-tych XX wieku teraz ponownie rozkwita. A to wychodzi na plus dla naszych wnętrz, w które coraz częściej wplatają się kunsztowne dodatki.

Sama nazwa stylu wskazuje, że chodzi o sztukę i dekorowanie (w rozumieniu dekorowania wnętrz). Jest to swoiste przeciwieństwo dla minimalizmu czy surowego stylu skandynawskiego. Art deco ceni geometryczność wzorów, szarżuje wśród różnorodnych rodzajów tkanin, tekstur. Na szczególną uwagę zasługują meble, a w szczególności fotele art deco, które pokreślą nietuzinkowość i dobry gust właściciela.

Fotele Art deco

Meble art deco charakteryzuje staranność wykonania. Ten styl nie znosi bylejakości, dlatego projektanci dbają o każdy detal. W przypadku foteli art deco można zauważyć kilka dominujących cech charakterystycznych. Zwykle nie posiadają wysokiego oparcia. Są głębokie i kształtne. Dominują masywne, kanciaste formy. Do ich produkcji zwykle używane są materiały o wyrazistych nasyconych kolorach takich jak granat, butelkowa zieleń, czerń, czerwień. A z materiałów często wykorzystywany jest welur, skóra, plusz.

Złote wykończenia foteli art deco

Do budowy mebli wykorzystywane są różne rodzaje drewna, ale często spotyka się także metalowe wykończenia, często w kolorze złota lub miedzi. Art deco uwielbia czerń, często łączoną ze złotymi dodatkami. I tak w przypadku foteli można spotkać nogi i podstawę fotela w złotym kolorze połączony np. z czarną ekoskórą. Mebel taki jest nowoczesny i luksusowy.

Fotel art deco glamour chloe velvet

Fotel art deco glamour chloe velvet fot. www.idealmeble.pl

Fotele antyczne

Art deco chełpi się dekoracyjnymi ozdobami. Przemyca antyki i łączy je z błyszczącymi dodatkami. Dlatego też w pomieszczeniach aranżowanych w tym stylu często można spotkać fotel antyczny stanowiący ciekawy dodatek. Miłośnicy tego stylu często renowują antyki by wpleść je w wyrafinowany wystrój.

Luksus i relaks

Wśród foteli w stylu art deco warte uwagi są także te w formie lekko kubełkowej. Wspaniale prezentują się obite ciepłym pluszem w intensywnym kolorze. Sprawdzą się w wielu wnętrzach nie tylko w tych stylizowanych na lata ’20. Nie dość, że pięknie się prezentują to są wygodne, doskonałe do codziennego użytku. Cieszą się także powodzeniem wśród restauratorów, którzy lokują je w miejscach do odpoczynku i relaksu na przykład przy kawie.

Geometryczne wzory

Styl Art deco lubi geometryczne, powtarzalne wzory, dlatego też często można spotkać wzorzyste obicia foteli. Warto jednak podkreślić, że podobne wzory powinny pojawiać się także w innych częściach pomieszczenia, bądź do niego nawiązywać, tak by całość była ze sobą spójna.

Art deco eksponuje piękno w przedmiotach codziennego użytku. Doskonale widać to na przykładzie foteli, które nie tylko są użytecznym wygodnym meblem, ale z całą pewnością swoistym dziełem sztuki wykonanym z rozmysłem i wysokim poczuciem estetyki.