Co warto wiedzieć na temat alarmów domowych?

Alarmy są najczęściej spotykane w biurach i sklepach, ponieważ nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale też są wymagane przez wiele firm ochroniarskich. Jeszcze kilka lat temu montaż dobrego alarmu wiązał się z dużymi kosztami, dlatego właściciele domów jednorodzinnych nie zawsze decydowali się na ich zainstalowanie.

  1. Dlaczego warto zakładać alarm w domu jednorodzinnym?
  2. Jak działa alarm w domu?
  3. Jakie są główne elementy systemu alarmowego?
  4. Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Obecnie jednak ceny są bardziej przystępne, a dodatkowo wystarczy kupić odpowiednie czujniki i syrenę, aby samemu zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Dzięki temu nie trzeba korzystać z usług specjalistów, co przekłada się na dodatkowe oszczędności. Czy w związku z tym warto zdecydować się na zamontowanie alarmu w domu? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Dlaczego warto zakładać alarm w domu jednorodzinnym?

Przeprowadzka z mieszkania do własnego domu to wielka radość, ale też trzeba pamiętać, że właściciele domów jednorodzinnych muszą zadbać o wiele rzeczy, które w przypadku mieszkań w bloku załatwia wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Jedną z nich jest bezpieczeństwo. Nie jest to oczywiście wymagane, ale jeżeli dojdzie do włamania, to można przez to ponieść duże straty. Zamiast więc nieustannie martwić się, że podczas nieobecności domowników ktoś niepowołany dostał się do środka, lepiej zamontować alarmy domowe. Dużą zaletą nowoczesnych systemów alarmowych jest to, że można zacząć od kilku prostych czujników, a w razie potrzeby rozbudować system o dodatkowe rozwiązania. Nie trzeba więc od razu wydawać kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych.

Jak działa alarm w domu?

Montując alarm w domu, można ustawić go tak, aby działał zgodnie z oczekiwaniami domowników. Przykładowo, po wykryciu zagrożenia, alarm może uruchomić głośną syrenę, która odstraszy włamywacza. W sprzedaży można znaleźć między innymi czujniki otwarcia okien oraz drzwi, czujniki ruchu, a nawet czujniki zbicia szyb. Tym samym wystarczy odpowiednio wybrać miejsca, w których zamontuje się wszystkie elementy, a następnie podłączyć je z systemem, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Dobre systemy można obsługiwać za pośrednictwem smartfona, co eliminuje konieczność noszenia przy sobie dodatkowego pilota. Oprócz domów tego typu rozwiązania można wykorzystać do zabezpieczenia mieszkania, garażu, piwnicy lub innych miejsc, które mogą stać się celem złodzieja. Biorąc pod uwagę ogromne straty, jakie można ponieść podczas włamania, wydanie kilkuset złotych na system alarmowy nie powinno dla nikogo stanowić problemu. Niestety, wciąż wiele osób popełnia błąd i na montaż alarmu decyduje się dopiero wtedy, gdy ktoś włamie im się do domu.

Jakie są główne elementy systemu alarmowego?

Przez długi czas systemy alarmowe były do siebie bardzo podobne i najczęściej składały się z kilku lub kilkunastu czujników ruchu. Z czasem producenci zaczęli wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferować zróżnicowane produkty, aby można było odpowiednio zabezpieczyć każdy dom, mieszkanie lub inny obiekt. Dzięki temu, jeżeli ktoś obawia się włamania przez drzwi, może kupić czujniki i ustawić je w ich pobliżu. Jeżeli natomiast zagrożenie może nadejść od strony okien, oprócz czujników ruchu można zastosować nowoczesne czujniki zbicia szyb, które w razie potrzeby uruchomią syrenę. Niezależnie od tego, na jakie elementy systemu alarmowego się zdecydujesz, warto kupić również pilot, który pozwoli szybko włączyć lub wyłączyć alarmy domowe. Alternatywą dla pilotów mogą być aplikacje instalowane w smartfonach, jednak trzeba mieć na uwadze, że telefon może się rozładować w najmniej oczekiwanym momencie. Tym samym dla bezpieczeństwa warto mieć przynajmniej jeden pilot. Istotnym elementem każdego alarmu jest głośna syrena alarmowa. Takie elementy dostępne są w wariantach wewnętrznych (montowanych wewnątrz budynków) oraz zewnętrznych. Przed montażem upewnij się, że wybrana syrena może pracować na dworze, bo w innym przypadku nie zapewni odpowiedniej ochrony. Wiele osób oprócz praktycznych alarmów montuje również atrapy syren i kamer, które działają odstraszająco. Wysoka jakość wykonania takich elementów sprawia, że trudno odróżnić je od prawdziwych zabezpieczeń. Pamiętaj jednak, że jeżeli ktoś zdecyduje się włamać do twojego domu, to sama atrapa na nic się nie zda.

Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Wybierając idealne alarmy domowe, można kierować się różnymi kryteriami. Niektórzy specjaliści radzą, aby nie oszczędzać na ilości czujników, natomiast inni uważają, że wystarczy zamontować je tylko w kluczowych miejscach. Warto też mieć na uwadze to, jak cenne są rzeczy, które znajdują się w domu. Przykładowo, nie ma żadnego sensu w montowaniu alarmu za kilka tysięcy w pustym garażu. Działa to jednak również w drugą stronę i na rozwiązaniu za kilkadziesiąt złotych raczej nie powinno się bazować przy zabezpieczaniu luksusowego domu. Duży wybór porządnych produktów z kategorii systemów alarmowych znajdziesz w ofercie popularnego sklepu z artykułami dla domu.