Właściwości i zalety belki stropowej drewnianej jako elementu konstrukcyjnego

Belki stropowe to jedne z nowoczesnych elementów budowalnych, wykorzystywanych do tworzenia prefabrykowanej konstrukcji dachu. Uchodzą za solidne i wytrzymałe. Powstające z nich konstrukcje znacznie skracają czas montażu dachu domu. Są cenione na rynku za swoje właściwości. Wyjaśniamy dzisiaj, czym jest belka stropowa, tworząca m.in. dach prefabrykowany, a także gdzie otrzymać gotowe wiązary dachowe. Zachęcamy do lektury!

Czym jest belka stropowa?

Co należy rozumieć przez pojęcie belka stropowa? Jak już wspomnieliśmy, to element konstrukcyjny, wykorzystywany do tworzenia nowoczesnych rozwiązań dachowych. Każdy budynek powinien mieć solidny strop, a zatem układ, oddzielający pewne elementy kondygnacji. Zadaniem takiego stropu jest przenoszenie obciążenia na części nośne, m.in. słupy czy ściany. Belka stropowa drewniana jest lekka, co pozwala stworzyć konstrukcję łatwą w montażu.  

Belka stropowa a dach prefabrykowany

Belka stropowa tworzy dach prefabrykowany. To nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, znane także jako wiązary dachowe. Produkcja takich rozwiązań odbywa się w fabryce, zgodnie z projektem. Następnie są one przewożone na plac budowy, gdzie przeprowadza się ich montaż. Trzeba podkreślić, że wykorzystanie prefabrykowanej konstrukcji znacznie usprawnia budowę dachu. Wymaga to jednak właściwego planowania oraz współpracy z architektem. Gotowe wiązary dachowe nie mogą być później modyfikowane. 

Zalety dachu prefabrykowanego 

Jakie zalety ma dach prefabrykowany? Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które zapewnia precyzję oraz jakość wykonania. Produkcja odbywa się fabryce, z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn technologicznych. Od razu zatem tworzy się konstrukcję pasującą do danej budowy. Co więcej, w odróżnieniu od tradycyjnych wiązarów, prefabrykowane są wykonywane z drewna suszonego. Jego użycie nie stwarza ryzyka powstania grzybów, leśni, wypaczeń czy też późniejszych rozszczelnienie. Dach prefabrykowany jest bardzo wytrzymały i odporny na obciążenia typu śnieg, deszcz itd. To nie wszystkie jego zalety, bowiem często atrakcyjna okazuje się również jego cena. Na korzyść wpływa ponadto czas montażu oraz ekologiczny charakter materiału, z jakiego powstaje, tj. drewno. Oprócz tego, tego typu rozwiązania uchodzą za modne i estetyczne. Odsłonięte belki w domu czy mieszkaniu świetnie się prezentują! 

Warto zatem wybrać gotowe wiązary dachowe – cennik znajdziesz na stronie marki Gotowe Dachy.