Materiały dekoracyjne do wykończenia ścian: tapety, tynki strukturalne, płyty 3D itp.

Tapety – klasyka aranżacji wnętrz

Tapety to jeden z najstarszych materiałów dekoracyjnych, których użycie do wykończenia ścian pozwala uzyskać niemal każdy efekt: od subtelnej faktury po intensywne wzory. W dzisiejszych czasach tapety dostępne są w bardzo różnych wariantach: od samoprzylepnych po te w rozmiarze XXL. Podczas wyboru najlepiej zwrócić uwagę na:

– Wzór – to od niego zależy cała aranżacja pokoju. Ważne, aby dobrze wpasował się w resztę wystroju.

– Struktura – gładka, błyszcząca, matowa czy z fakturą – zależy od preferencji i stylu, jaki chcemy uzyskać.

– Jakość – ta decyduje o trwałości i wytrzymałości tapety. Lepiej zainwestować w materiał dobrej jakości, niż inwestować w kolejną wymianę tapet.

Tynki strukturalne – nowoczesna opcja

Tynki strukturalne to relatywnie nowy trend w świecie dekoracji wnętrz. Stosuje się je powszechnie do uzyskania efektu industrialnego w pomieszczeniach, ale równie dobrze sprawdzają się w bardziej klasycznych aranżacjach. Poza walorami estetycznymi, tynki strukturalne posiadają także wiele innych zalet:

– trwałość i wytrzymałość,

– odporność na wilgoć i zabrudzenia,

– łatwość w utrzymaniu czystości.

Do wad tynków strukturalnych można zaliczyć przede wszystkim cenę – są one znacznie droższe niż tapety.

Płyty 3D – niebanalne rozwiązanie

Płyty 3D to bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy pragną uzyskać niebanalny wystrój. Dzięki specjalnym panelom ścienne zyskujemy trójwymiarowy efekt, który dodaje pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Płyty 3D to rozwiązanie o wiele bardziej trwałe niż tapety i łatwiejsze w montażu od tynków strukturalnych.

Inne materiały dekoracyjne – cegiełki i kamienie

Oprócz wcześniej wymienionych materiałów dekoracyjnych, istnieją także cegiełki i kamienie – naturalne, lub sztuczne. Doskonale sprawdzą się one w pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać efekt stylowej, industrianej łazienki. Cegiełki i kamienie doskonale podkreślą też styl rustykalny i prowansalski.

Podsumowanie

Wybierając materiały dekoracyjne do wykończenia ścian, warto pamiętać o kilku kwestiach:

– preferencjach i stylu, jakie chcemy uzyskać,

– trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości,

– cenie i możliwości finansowych.

Warto pomyśleć nad użyciem tapet, tynków strukturalnych, płyt 3D, cegiełek czy kamieni, aby uzyskać niebanalny efekt w naszym mieszkaniu lub domu.