Domowe przepierzenie – jak to zrobić?

Hurtownia płyt meblowych to miejsce, w którym zaopatrzyć się można w różne materiału budowlane, które przydają się nie tylko podczas remontu. Czasem okazuje się, że z danego pomieszczenia przydałoby się uczynić dwa, na przykład po to, aby stworzyć dorastającemu rodzeństwu namiastkę intymności i komfortu.

Przepierzenie to niezwykle popularny sposób na podział pomieszczenia. Pozwala wydzielić w danym pokoju strefy zachowując stylową aranżację. Przepierzenie występuje w różnych wersjach, między innymi wykonuje się je z drewna, z metalu lub ze szkła. To genialny sposób na wyodrębnienie kącika do powszechnego obecnie home office, czyli pracy zdalnej.

Domowe przepierzenie można wykonać samodzielnie (zwłaszcza, jeśli planujemy wykonać je z drewna lub płyty drewnopochodnej), wystarczy odwiedzić miejsce, jak hurtownia płyt meblowych i zakupić odpowiednie narzędzia i materiały. Do prac potrzebne będą listwy drewniane, których długość powinna równać się wysokości pokoju (od sufitu do podłogi).

Do przepierzenia drewnianego będzie potrzebny również papier ścierny, lakier, impregnat, lakierobejca lub farba, a także śruby i lakierowane nóżki. Potrzebne mogą okazać się też kątowniki ciesielskie, kołki rozporowe z wkrętami do drewna, deska i oczywiście wiertarko-wkrętarka.

Prace zacząć należy od odpowiedniego zabezpieczenia drewna. Służy temu impregnat, który nakłada się na gładką powierzchnię. Jeśli więc pojawią się pewne nierówności należy je przytrzeć i wygładzić. Płytę drewnopochodną najlepiej pokryć impregnatem dwa razy. Montaż drewnianych listew będzie wykonany jedynie przy pomocy regulowanych nóżek i śrub (bez żadnego wiercenia i dziur w suficie lub podłodze).

Nóżki i śruby ustawia się kolejno w rzędzie i dokręca tak, aby listwy i mocowanie stało się maksymalnie rozprężone pomiędzy podłogą a sufitem. W rezultacie powstaje ścianka, której likwidacja w razie zmiany koncepcji, nie pozostawi żadnych widocznych śladów ani w podłodze, ani też w suficie.

Chcąc, aby konstrukcja ścianki do przepierzenia była jeszcze bardziej stabilna, warto przy listwach u dołu przymocować z jednej strony deskę zapewniającej właściwe podparcie całości konstrukcji. Najlepiej sprawdzą się w tym wkręty do drewna. Za to w górnej części można użyć kątowników ciesielskich przymocowanych do ścianki wkrętami, a przy suficie kołkami rozporowymi z wkrętami przymocowanymi za pomocą wiertarko-wkrętarki.