Potęga kwarcytu

W 1952 roku Gary Mullard załadował stos kwarcytu do swojej pickupa, zjechał ze zbocza góry do pobliskiego miasta Oakley w stanie Idaho i ogłosił sprzedaż głazów.
W tamtym czasie wydawało się, że pomysł się powiódł na rolniczym obszarze wiejskim z kilkoma pobliskimi targami.

Odkrycie mocy jaką ma kwarcyt

Ale ten kwarcyt miał właściwości nieporównywalne z innymi kamieniami i stopniowo zyskiwał na popularności jako opłacalny produkt. Kwarcyt zastosowanie znalazł na wielu płaszczyznach i w latach 80. kwarcyt Rocky Mountain osiągał dwukrotnie wyższą cenę niż inne kamienie i był sprzedawany w 20 stanach i Kanadzie. Nazywany „Oakley Stone”, lśniący kwarcyt stał się znaczącym źródłem dochodu w regionie, a w okolicy otwarto kilka kamieniołomów. Dziś firma Northern Stone Supply wysyła 50000 ton kwarcytu i granitu dystrybutorom w USA i Kanadzie, zasilając lokalną gospodarkę od 80 do 90 milionów dolarów działalności gospodarczej rocznie.

Historia Rocky Mountain Quartzite to klasyczna amerykańska historia sukcesu, która łączy w sobie wszystkie niezbędne elementy: korzystną geologię, produkt, który może się wyróżniać na tle innych oraz biznesplan i
siłę roboczą, która mogłaby rozwinąć firmę w pełni.

Naturalne warstwy – cienkie i mocne

Kwarcyt jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych kamieni. Ale na długo zanim kwarcyt stał się ulubieńcem przemysłu kamieniarskiego, ten konkretny kwarcyt był rozpoznawany ze względu na cechy, które czynią go szczególnie użytecznym. Większość z nas już wie, że kwarcyt to mocna i trwała skała, ale Rocky Mountain Quartzite to coś więcej. Jego białe warstwy kwarcu są przeplatane pasmami błyszczącej miki, a kamień rozszczepia się wzdłuż płaszczyzn miki, dając użyteczny, ale naturalny kształt. Co więcej, minerały z miki dodają kamieniowi eterycznego piękna, nadając powierzchni płyt srebrny lub złoty połysk.

Połączenie wytrzymałości i cienkiej warstwy to zwycięska formuła dla kwarcytu Rocky Mountain. W przypadku większości kamieni cienkie warstwy są zwykle słabe. Ale rekrystalizowane kryształy kwarcu są połączone ze sobą solidnie, tak że płyty o grubości mniejszej niż cal są wystarczająco mocne, aby można je było wykorzystać jako patio, chodniki lub kamień budowlany. Zazwyczaj kamienie muszą mieć co najmniej 2 cale grubości, aby wytrzymać takie użycie.

Zatem przy danej masie kamienia kwarcyt Rocky Mountain może pokryć dwukrotnie większą powierzchnię. Zmniejsza to koszty wysyłki i upraszcza projekty. Dzięki temu kamień można wykorzystać jako okleinę i przemawia do majsterkowiczów, którzy nie muszą wykonywać wyczynów siłowych, aby zbudować ścieżkę ogrodową.