Sterownik temperatury w pokoju – co to jest i jak działa?

Aby instalacja grzywacza w domu mogła działać jeszcze efektywniej, warto uzupełnić ją o dodatkowe komponenty wchodzące w skład nowoczesnych systemów automatyki. Jednym z nich jest sterownik temperatury, który montowany jest w pokoju. Jak działa takie urządzenie? Dlaczego warto zdecydować się na jego instalację?

Czym jest sterownik temperatury?

Sterownik, inaczej regulator temperatury jest rodzajem urządzenia przewodowego albo bezprzewodowego, którego zadaniem jest połączenie z systemem grzewczym budynku oraz sterowanie nim za pomocą pobieranych z otoczenia informacji o temperaturze.

Nowoczesny sterownik temperatury to praktyczne i funkcjonalne urządzenie, które jest przy tym proste i intuicyjne w obsłudze dla każdego użytkownika. Co więcej, odpowiednio zaprogramowany nie wymaga on właściwie żadnej ingerencji, a przez to działa automatycznie i steruje kotłem grzewczym bez konieczności jego ciągłego doglądana i zmieniania jego ustawień.

Sterowniki mogą współpracować z różnymi systemami grzewczymi, w tym z kotłami na paliwa stałe, gaz, ogrzewaniem elektrycznym czy nowoczesnym ogrzewaniem ekologicznym, na przykład na bazie pompy ciepła.

Jakie są główne rodzaje sterowników temperatury?

Sterowniki temperatury to różne warianty urządzeń, które mogą być dopasowane indywidualnie do konkretnego miejsca montażu oraz przeznaczenia, stąd też przed zainwestowaniem w sprzęt tego typu należy zapoznać się z propozycjami producentów lub zasięgnąć fachowej porady.

Sterowniki są oferowane w poniższych wariantach:

  • proste regulatory temperatury z mechanicznym sterowaniem – wyposażone w pokrętło, które służy do ustawienia temperatury
  • elektroniczne regulatory temperatury – wyposażone w wyświetlacze i przyciski oraz programatory, za pomocą których można ustawiać parametry pracy urządzania w szerszym zakresie, na przykład na cały tydzień

Jak działa sterownik temperatury w instalacji grzewczej?

Zamontowany w instalacji grzewczej sterownik temperatury ma na celu kontrolę temperatury w pomieszczeniu i sterowanie współpracującym urządzeniem grzewczym.

Na sterowniku ustawia się odpowiednią temperaturę, która ma obowiązywać w pokoju. Jest to tak zwana temperatura zadana. Gdy aktualna temperatura jest niższa, wówczas sterownik wysyła informacje do kotła o tym, że konieczne jest dogrzanie pomieszczenia aż do temperatury zadanej. Gdy z kolei jest ona wyższa, wtedy wyłącza kocioł lub zmniejsza jego intensywność pracy.

W efekcie sterownik temperatury pozwala na efektywne działanie instalacji grzewczej, która może być uruchamiana tylko wtedy, gdy naprawdę jest to potrzebne. W efekcie można oszczędzać energię.