Wskazówki dotyczące utrzymania i konserwacji po zakończeniu budowy lub remontu

Zakończenie budowy lub remontu to dla każdego właściciela domu czy mieszkania ważny moment. Jednak poza radością z nowych przestrzeni i wykończenia, należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć je przed przyszłymi uszkodzeniami i przedłużyć ich trwałość. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek dotyczących utrzymania i konserwacji pomieszczeń po remoncie lub budowie.

1. Uporządkuj narzędzia budowlane i odpady

Najpierw musisz pozbyć się wszelkich pozostałości po pracach, takich jak gwoździe, śruby, skrawki drewna, itp. Przechowuj wszelkie narzędzia budowlane w sposób bezpieczny. Aby mieć pewność, że nie zostaną skradzione lub zagubione, najlepiej przechowywać je zamknięte w szafkach lub w specjalnych pojemnikach.

2. Dbaj o podłogi i ściany

Nowe podłogi wymagają zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, zadrapaniami i zabrudzeniami. Możesz wykorzystać dywaniki lub specjalne folie ochronne. Warto również zadbać o ściany – usuń plamy i zapewnić miejsca dla odzieży lub innych przedmiotów, aby nie powstawały ślady po przyleganiu.

3. Wymieniaj filtry i sprawdzaj instalację HVAC

Zapytaj wykonawcę remontu o sposoby, w jaki utrzymać pracujące w domu lub mieszkaniu urządzenia w dobrych warunkach. W przypadku urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, wymieniaj filtry regularnie i dbaj o dobry przepływ powietrza. Zapewnij też regularne przeglądy, aby uniknąć późniejszych awarii.

4. Czyszczenie i konserwacja

Pamiętaj o prawidłowej konserwacji elementów wymagających szczególnej uwagi, takich jak piece, węże, narzędzia itp. Zabezpiecz elewacje przed uszkodzeniami i zabrudzeniem, usuwaj rysy i zadrapania na oknach i drzwiach. Czyszczenie powierzchni wymaga stosowania właściwych detergentów, które nie uszkadzają powierzchni.

5. Utrzymuj porządek

Oczywiście kluczem do zachowania czystości i trwałości remontu jest dbanie o jego porządek. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu i dezynfekcji pomieszczeń, często wietrz i dbaj o utrzymywanie ich w dobrej formie. Pomoże to przedłużyć trwałość nowych elementów i utrzymać estetykę pomieszczeń.