Któż z nas nigdy nie marzył o własnym domku z ogródkiem? O porannej kawie wypitej na własnym tarasie? O przestrzeni i prywatności? Nic więc dziwnego, iż tak wiele osób decyduje się na budowę własnego domu, widząc w tym wszystkim jego przewagę nad mieszkaniem w bloku czy kamienicy. Rozpoczynając jednak własną budowę musimy pamiętać, iż wszystkie podjęte od tego momentu wybory, będą nam towarzyszyły przez kolejne dziesięciolecia. Warto więc sumiennie podejść do wyboru projektu, solidnie zaplanować prace oraz dobierać nieprzypadkowe materiały, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jakie zatem błędy popełniamy najczęściej.
Ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania domu, to niewątpliwie kwestia zasadnicza. Liczy się tutaj zarówno rodzaj paliwa, jak i generowany przez nie koszt, a i tak nie zawsze będziemy mogli wybrać to, co byśmy chcieli. I tak, np. ogrzewanie gazowe wymaga dostępności odpowiedniej instalacji na danym terenie.
Wśród najchętniej wybieranych w ostatnich latach metod ogrzewania domu znajdują się wiodące na rynku prym pompy ciepła, ale i w tym przypadku musimy wybierać: pompa ziemna czy powietrzna. Pompy ciepła nie bez powodu zyskały sobie w ostatnich latach tak wielu zwolenników. Jest to bowiem rozwiązanie nie tylko bardzo ekonomiczne, ale przede wszystkim ekologiczne. Jedyną właściwie wadą jest stosunkowo wysoki koszt montażu całej instalacji.
Wybór schodów
Wybór schodów, to jedna z ważniejszych kwestii podczas projektowania domu. Klienci najczęściej decydują się na schody spocznikowe lub zabiegowe. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety, niemniej jednak biorąc pod uwagę komfort użytkowania zdecydowanie wygrywają schody spocznikowe. W stosunku do schodów zabiegowych są tańsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Wymagają jednak więcej miejsca, dlatego wybierając schody do naszego nowego domu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię metrażu.
Jeżeli dysponujemy nieograniczającą nas przestrzenią warto wybrać schody spocznikowe. Zarówno wchodzenie, jak i schodzenie po tego rodzaju schodach generuje większy komfort; dodatkowo umożliwiają wygodne mijanie się dwóch osób. Dodatkową kwestią do rozważenia będzie również materiał, z jakiego schody będą wykonane – czy będą to schody betonowe, czy może drewniane. To bowiem również ma spory wpływ na cenę.
Studzienki
Wybór studzienki do nowego domu, to również bardzo ważna kwestia. Nieodpowiednio dobrana studzienka nie zagwarantuje nam prawidłowego funkcjonowania kanalizacji. Dlaczego? Otóż studzienki rewizyjne umożliwiają nam łatwy i szybki dostęp do kanału bezpośrednio z zewnątrz, dlatego warto zainwestować w ich najlepszą jakość. Dzięki nim jesteśmy w stanie na bieżąco dbać o czystość i prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Studzienki rewizyjne mogą być wyprodukowane z rozmaitych materiałów, m.in. z betonu, żeli, tworzyw sztucznych czy kamionki. Klienci jednak najczęściej decydują się na studzienki rewizyjne z tworzyw sztucznych, gdyż cechuje je wiele rozmaitych zalet, np. niska waga, elastyczność oraz wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są one również całkowicie odporne na korozje oraz na wodę i mróz. Niemniej jednak wybór właściwej studzienki powinien współgrać z projektem domu oraz pozostałymi niezbędnymi podzespołami całej instalacji.
Poruszone wyżej kwestie, to tylko niektóre wybory, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć zarówno podczas wyboru projektu, jak i już na etapie właściwych prac budowlanych. Od nich jednak zależy, czy w naszym domu będzie ciepło, bezpiecznie i komfortowo.
Artykuł powstał przy współpracy z https://domperfect.pl/