Klimatyzacja i wentylacja w domu – najważniejsze informacje

Lato jak co roku wita nas upałami. Zapewne wiele osób w tym momencie myśli, że dobrze by było mieć w domu klimatyzację. Pytanie jednak pojawia się – co jest lepsze klimatyzacja czy wentylacja? Jak wybrać taką klimatyzację? Co zrobić, jak się zepsuje? Odpowiedź na te wszystkie pytania będzie się znajdowała poniżej.

Klimatyzacja i wentylacja – najważniejsze różnice

Przede wszystkim, trzeba tutaj podkreślić, że klimatyzacja i wentylacja to dość podobne systemy, jednak nie do końca takie same. Najważniejsze jest tutaj w zasadzie to, że klimatyzacja ma też generalnie możliwość ogrzewania powietrza. Co więcej, klimatyzacja także znacznie lepiej chłodzi oraz ma możliwość utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu. Ta ostatnia zaleta jednak bardziej się tyczy systemów klimatyzacji – przenośna klimatyzacja nie poradzi sobie raczej z tym zadaniem.

Jak to jednak jest z tą klimatyzacją – czy rzeczywiście jest ona niebezpieczna dla zdrowia? Cóż na to pytanie wcale nie jest tak łatwo dać odpowiedź. Trzeba tu bowiem podkreślić, że niestety kiepskiej klasy klimatyzacja, w dodatku nieczyszczona nie będzie dla nas zdrowa i może poważnie nawet zaszkodzić. Dlatego najważniejsze jest regularne czyszczenie klimatyzacji – do czego będzie potrzebny zresztą serwis klimatyzacji.

Rodzaje klimatyzacji

Trzeba także powiedzieć tutaj nieco o rodzajach klimatyzacji. Otóż generalnie wyróżnić możemy systemy klimatyzacji, które są rozmieszczone w całym mieszkaniu oraz przenośne klimatyzatory. Tak samo zresztą jest z wentylacją. Zasadniczo polecane są jednak systemy.

Jak wybrać dobrą klimatyzację, czyli klimatyzacja i chłodnictwo

Jak wybrać dobry klimatyzator czy wentylator? Przede wszystkim, chcąc mieć naprawdę dobrze ochłodzone pomieszczenie i co więcej – chcąc nie mieć żadnych problemów ze zdrowiem, trzeba jednak patrzeć na lepszej klasy klimatyzatory. Bardzo ważne jest także to, czy firma zapewnia serwis klimatyzacji. Inaczej każda usterka, które przecież zdarzają się często będzie nas drogo kosztować.

Trzeba także odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, na czym tak naprawdę nam zależy. Jeśli bowiem będzie to utrzymanie stałej temperatury w domu, to trzeba będzie zainwestować w nieco droższe systemy chłodniczo grzewcze. Ważne jest to, żeby pamiętać, że wszelkie przenośne urządzenia, może i są tańsze przy zakupie, jednak pobierają dużo prądu.

naprawa klimatyzacji i naprawa wentylacji

Kiedy tak naprawdę będzie nam potrzebny klimatyzacja serwis albo serwis wentylacji? Paradoksalnie całkiem często. Rzecz w tym, że jak zostało to wspomniane na początku, naprawdę konieczne są regularne przeglądy i czyszczenie takiej instalacji. Inaczej mogą zacząć nam doskwierać dość poważne problemy ze zdrowiem. Jak często powinno się dokonywać takich przeglądów? Zasadniczo, wystarczy raz w roku – pracownik serwisu powinien przyjść i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. To idealny przepis na uniknięcie większych kosztów związanych z naprawą i poważnymi awariami.

Co więcej, serwis jest potrzebny oczywiście za każdym razem, kiedy tylko dojdzie do awarii – nie będzie prawidłowej temperatury, coś się zatnie, zacznie wydawać dziwne dźwięki itp. Pamiętajmy, że jest to urządzenie i jak każde inne niestety się psuje. Użytkowanie zepsutego urządzenia w najlepszym razie doprowadzi do pogłębienia awarii, w gorszym zaś nawet do wypadku, dlatego nie można nigdy tego bagatelizować. Podsumowując, o klimatyzację i wentylację trzeba dbać.

 

Artykuł powstał przy współpracy z klimapol.net.pl