Jak zbudować wiatę garażową – kilka cennych porad[
Zastanów się nad wyborem podłoża
Jeśli jesteś właścicielem działki, na której grunt jest nieprzepuszczalny i nośny, podłoże w wiacie nie powinno być źródłem Twoich zmartwień. Możesz wysypać ją tłuczniem lub żwirem by zapewnić lepsze warunki, jednakże zakładając maksymalną oszczędność i tak zwaną „opcję minimum” parkować możesz przecież nawet na gruncie, nieprawdaż?
Jednakże, by odczucia estetyczne były najwyższej klasy, a i wygoda nie ustępowała im w żaden sposób, grunt pod wiatą dobrze jest utwardzić, możesz użyć do tego choćby popularnej i ogólnodostępnej w sklepach budowlanych kostki brukowej.
Co z lokalizacją?
Jako że konieczne będzie zagłębienie się w grunt, w miejscu powstawania wiaty nie mogą znajdować się żadne przeszkody techniczne. Istotnym krokiem przed rozpoczęciem budowy wiaty będzie dowiedzenie się, którędy na Twojej działce przebiegają linie wodociągowe, gazowe i inne. Miejsce wybierz tak, by zminimalizować ryzyko wbicia się w którąkolwiek z podziemnych instalacji.
Zadbaj o komplet potrzebnych Ci narzędzi
Przed przystąpieniem do prac budowlanych upewnij się, czy aby na pewno skompletowałeś wszelkie narzęzdzia, które mogą się okazać niezbędne w trakcie budowy. By zredukować koszty, część brakujących narzędzi możesz pożyczyć od znajomych lub rozważyć wynajem z pobliskiej wypożyczalni.
Narzędzia, których będziesz używać do budowy wiaty będą różnić się zależnie od tego, na jaki materiał się zdecydowałeś. Z podstawowych rzeczy, koniecznie musisz mieć łopatę, młotek, piłę ręczną, sznurek, taśmę mierniczą, poziomicę, drabinę, klucz nastawny i zaciski. Z elektronarzędzi możesz potrzebować szlifierki kątowej, pistoletu do gwoździ, nitownicy, wiertarki udarowej i piły tarczowej.
Zanim zaczniesz prace, upewnij się, że wszystko czego potrzebujesz znajduje się pod ręką. Brak narzędzi lub kończące się w trakcie pracy materiały mogą wydłużyć stosunkowo prostą budowę nawet o kilka dni. Bezapelacyjnie potrzebny Ci będzie odpowiedni plan, nie musisz od razu wyposażać się w rysunek techniczny, odpowiednio zrobiony na kartce szkic powinien w zupełności wystarczyć.