Godzinami wpatrujemy się w ekrany telewizyjne, komórkowe i monitory komputerów, wytężamy wzrok przy jeździe samochodem i czytaniu. Zatem przeciążenie narządu wzroku jest nieuniknione.
Objawy zmęczonych oczu to najczęściej:
– Pieczenie oczu
– Rozmazane, nieostre widzenie,
– Wrażenie ciała obcego w oku,
– Często również bóle głowy,
Zwiększa się liczba preparatów i roślin, które maja korzystny wpływ na oczy i poprawę widzenia.
Świetlik łąkowy
Jest rośliną leczniczą zalecaną przy schorzeniach oczu. Uważany jest za skuteczny środek łagodzący podrażnione oczy i nawilżający spojówki.
Recepta: 1 łyżeczkę świetlika zalać filiżanką gorącej wody, odstawić na 1-2 minuty, przecedzić. Z kolei picie gorącego naparu pomoże na bóle głowy, które wynikają z przepracowania. Natomiast po ostudzeniu naparu można nasączyć nim waciki i położyć na zamkniętych oczach, wpłynie to łagodząco na podrażnione oczy.
Borówka czernica
Karotenoidy znajdujące sie w owocach borówki czernicy, poprawiają widzenie, szczególnie widzenie w nocy. Poprawiają ostrość widzenia i mikrokrążenie w oczach, zmniejszają też dolegliwości związane z krótkowzrocznością.
Chaber bławatek
Okłady na oczy z naparów z bławatka złagodzą stan zapalny w przebiegu zapalenia spojówek.
Rumianek
Jest bardzo pomocny w przypadku zapalenia spojówek, podrażnienia i zaczerwienienia oczu – działa kojąco, łagodzi stan zapalny, wzmacnia naczynia krwionośne oczu oraz eliminuje wolne rodniki.
Kompresy dla zmęczonych oczu
Jeśli wieczorem po pracy oczy szczypią i bolą, wypróbuj ciepłe kompresy. Nie tylko łagodzą podrażnienia, ale i działają przeciwzapalnie. Można użyć naparu z herbaty, rumianku lub ziela świetlika. W naparze zanurz wacik i połóż kompres na powieki na 5-10 min.