Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na jaskrę lub zaćmę, czy chcemy zbadać wzrok, jednym z podstawowych badań okulistycznych jest perymetria. Czym jest to badanie? Kiedy należy go wykonać?
Badanie pola widzenia
Badanie to nazywane jest również badaniem pola widzenia i stanowi ważny element diagnostyki wielu chorób wzroku, w tym jaskry. Badanie ocenia zakres przestrzeni, jaką badany może objąć wzrokiem. Celem badania jest ustalenie, czy występują jakiekolwiek ubytki w polu widzenia pacjenta. Wynik badania przedstawiony jest w formie wydruku graficznego, na którym widać wspomniane ubytki.
Kto może skorzystać z badania?
Do badania można się zgłosić w przypadku podejrzenia wystąpienia jaskry, innych chorób nerwu wzrokowego, chorób układu neurologicznego, w chorobie nadciśnienia tętniczego, a także w przypadku pogorszonego widzenia lub bólów głowy, które nie mają uzasadnienia. Badanie profilaktycznie mogą wykonać wszyscy, którzy mają zastrzeżenia związane ze swoim wzrokiem.
Perymetria to badanie, które wymaga skupienia i uwagi przez dłuższy czas (polega na długim utrzymaniu wzroku na jednym punkcie), dlatego należy na nie przyjść w miarę możliwości wypoczętym i zrelaksowanym. Nie zaleca się wykonania badania u dzieci i osób niepełnosprawnych z zaburzoną uwagą, ponieważ podczas badania należy ściśle współpracować z przeprowadzającym go okulistą. Na badanie perymetrii warto wziąć z sobą okulary do czytania.